Türkiye'de Sağlık

Yabancılar Özel Sağlık Sigortaları ile Türkiye’de Covid-19 Aşısı veya Tedavisi Olabilir mi ?

Yaklaşık son 1.5 yıllık dönem içerisinde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 pandemisi uzun süre etkisini göstermiş durumda. Özellikle alınan tedbirler, seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları, temizlik önlemleri vb. gibi çeşitli yöntemler ile uzun süredir virüsle mücadele ediliyor. Bu kapsamda Türkiye’de aşılama çalışmaları son dönemde oldukça hız kazanmış durumda ve toplumun önemli bir kısmı iki doz aşılanmış durumda. Bilindiği üzere, yasal olarak Türkiye’de ikamet eden kişiler aşı programı kapsamında Türkiye’de Covid-19 aşısı ve tedavisi olabiliyor. Tedavi ve aşı süreçleri tüm Türk vatandaşları ve yabancılar için tamamen ücretsiz olarak sağlanıyor. Peki yabancıların ikamet izni kapsamında yaptırdıkları özel sağlık sigortası Covid-19 tedavisi ve aşılama süreçlerini kapsıyor mu? Bu yazımızda kısaca bundan bahsedeceğiz.

Yabancılar için Özel Sağlık Sigortası

Bilindiği üzere, Türkiye’de oturma izni başvurusu yapacak tüm yabancılardan özel sağlık sigortası talep edilmektedir. Türkiye’de hemen hemen her şehirde bulunan sigorta acentelerinden özel sağlık sigortası temin etmek mümkün olup, bu sigortalar yabancıları bazı durumlarda sağlık problemlerine karşı korumaktadır. Çeşitli sigortalarda olduğu gibi özel sağlık sigortalarında da farklı teminat ve kapsamlar bulunmaktadır. Genel olarak, Türkiye’de yabancılar için sağlık sigortaları hastane hizmetleri, hastanede kalınan süre kapsamında oda, yatak, yemek ve refakatçi masrafları ve çeşitli tedavi süreçlerini kapsamaktadır. Unutulmamalıdır ki, sigorta poliçesi satın almadan önce mutlaka kapsam ve poliçe süresi konusunda tüm detayları okuyarak değerlendirmeniz faydanıza olacaktır. Fakat yine bilinmesi gerekiyor ki, sigorta poliçelerinin önemli bir kısmı pandemi koşullarını teminat altına almamaktadır.

Sigorta Kapsamında Covid-19 Tedavisi ve Aşısı

Öncelikle belirtelim, Covid-19 aşılamaları dünya genelinde ücretsiz olarak hükümetlere bağlı bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır. Henüz aksi bir uygulama olmamakla beraber, eğer bu konuda yeni gelişmeler olursa internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. 2020 yılı itibariyle DSÖ tarafından pandemi ilan edilmesiyle Covid-19 salgını küresel boyuta gelmiş oldu. Genel uygulama olarak sigorta şirketleri, eğer aksi poliçede yazılı olarak belirtilmemişse, Covid-19 tedavi masraflarını ödemek zorunda değiller. Bu tip küresel salgınların tedavileri kamu tarafından karşılanmakta. Türkiye’de bazı özel hastanelerde Covid-19 tedavisi mümkün olup, ücrete tabi olmaktadır. Fakat, sigorta sağlayıcınıza bu tedavilerin poliçe kapsamında olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Türkiye’de bulunan tüm kamu hastanelerinde Covid-19 tedavisi ve bağlı ilaçlar tamamen ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ayrıca, son dönemde bazı sigorta şirketleri Covid-19 tedavilerini de teminat kapsamına almışlardır, bu konuda en doğru bilgileri yine acentenizden öğrenebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Eğer, yabancıların Özel Sağlık Sigortaları ile Türkiye’de Covid-19 aşısı veya tedavisi olmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Merhaba, maalesef hayır şimdilik sadece oturma izni olan yabancılar aşı yaptırabilirler.

      Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu