Türkiye'de Sağlık

Yaklaşık son 1.5 yıllık dönem içerisinde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19 pandemisi uzun süre etkisini göstermiş durumda. Özellikle alınan tedbirler, seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları, temizlik önlemleri vb. gibi çeşitli yöntemler ile uzun süredir virüsle mücadele ediliyor. Bu kapsamda Türkiye’de aşılama çalışmaları son dönemde oldukça hız kazanmış durumda ve toplumun önemli bir kısmı iki doz aşılanmış durumda. Bilindiği üzere, yasal olarak Türkiye’de ikamet eden kişiler aşı programı kapsamında Türkiye’de Covid-19 aşısı ve tedavisi olabiliyor. Tedavi ve aşı süreçleri tüm Türk vatandaşları ve yabancılar için tamamen ücretsiz olarak sağlanıyor. Peki yabancıların ikamet izni kapsamında yaptırdıkları özel sağlık sigortası Covid-19 tedavisi ve aşılama süreçlerini kapsıyor mu? Bu yazımızda kısaca bundan bahsedeceğiz.

Yabancılar için Özel Sağlık Sigortası

Bilindiği üzere, Türkiye’de oturma izni başvurusu yapacak tüm yabancılardan özel sağlık sigortası talep edilmektedir. Türkiye’de hemen hemen her şehirde bulunan sigorta acentelerinden özel sağlık sigortası temin etmek mümkün olup, bu sigortalar yabancıları bazı durumlarda sağlık problemlerine karşı korumaktadır. Çeşitli sigortalarda olduğu gibi özel sağlık sigortalarında da farklı teminat ve kapsamlar bulunmaktadır. Genel olarak, Türkiye’de yabancılar için sağlık sigortaları hastane hizmetleri, hastanede kalınan süre kapsamında oda, yatak, yemek ve refakatçi masrafları ve çeşitli tedavi süreçlerini kapsamaktadır. Unutulmamalıdır ki, sigorta poliçesi satın almadan önce mutlaka kapsam ve poliçe süresi konusunda tüm detayları okuyarak değerlendirmeniz faydanıza olacaktır. Fakat yine bilinmesi gerekiyor ki, sigorta poliçelerinin önemli bir kısmı pandemi koşullarını teminat altına almamaktadır.

Sigorta Kapsamında Covid-19 Tedavisi ve Aşısı

Öncelikle belirtelim, Covid-19 aşılamaları dünya genelinde ücretsiz olarak hükümetlere bağlı bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır. Henüz aksi bir uygulama olmamakla beraber, eğer bu konuda yeni gelişmeler olursa internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. 2020 yılı itibariyle DSÖ tarafından pandemi ilan edilmesiyle Covid-19 salgını küresel boyuta gelmiş oldu. Genel uygulama olarak sigorta şirketleri, eğer aksi poliçede yazılı olarak belirtilmemişse, Covid-19 tedavi masraflarını ödemek zorunda değiller. Bu tip küresel salgınların tedavileri kamu tarafından karşılanmakta. Türkiye’de bazı özel hastanelerde Covid-19 tedavisi mümkün olup, ücrete tabi olmaktadır. Fakat, sigorta sağlayıcınıza bu tedavilerin poliçe kapsamında olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Türkiye’de bulunan tüm kamu hastanelerinde Covid-19 tedavisi ve bağlı ilaçlar tamamen ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ayrıca, son dönemde bazı sigorta şirketleri Covid-19 tedavilerini de teminat kapsamına almışlardır, bu konuda en doğru bilgileri yine acentenizden öğrenebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Eğer, yabancıların Özel Sağlık Sigortaları ile Türkiye’de Covid-19 aşısı veya tedavisi olmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
4 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
trackback
Türkiye'de Kısa Dönem ikamet izni nasıl alınır? - Videolu Anlatım
4 ay önce

[…] Geçerli sağlık sigortası veya İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanabileceğine dair belge veya Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış provizyon belgesi Özel sağlık sigortası fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız : Yabancılar için Sağlık Sigortası […]

Lale
Lale
6 ay önce

Merhaba,saglik sigortası ile hangi hastaneden faydalana bilirim,tapu üzerinden ikametim var bu arada

Sevyad
Sevyad
6 ay önce

Ikamet izni olmayan ve turist olarak gelen yabanci ,sigorta yaptirirsa aşı olabiliyormu türkiyede?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Sevyad

Merhaba, maalesef hayır şimdilik sadece oturma izni olan yabancılar aşı yaptırabilirler.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review