Türkiye'de Yatırım

İstanbul’un Emlak Yatırım Potansiyeli En Yüksek İlçesi Hangisidir?

Günden güne büyüyerek gelişme gösteren ekonomisi ve istikrarlı siyasal ortamın sosyal yaşama olan olumlu etkileriyle birlikte Türkiye, özellikle son yıllarda yabancılara yönelik yatırım ortamının da yaratılmasıyla konut yatırımında sektörel bazda artan bir ivme göstermektedir. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı verilmesi uygulamasının başlamasıyla birlikte, yabancıların Türkiye’ye olan ilgisi daha da artmış ve son zamanlarda artan talep rekor seviyelere yükselmiştir. Devletin yabancı yatırımların önünü açma politikası en çok emlak sektörüne rağbet gösterilmesine yol açmıştır. Bu doğrultuda birbirinden farklı özelliklere sahip yeni konut projelerinin de sayıları artış göstermiştir. Buradan anlaşılacağı üzere, Türkiye’nin emlak yatırımı potansiyeli oldukça yüksektir. Türkiye’nin kalbi durumundaki İstanbul ise konut yatırımı potansiyelinde başı çekmektedir. Yazının devamında İstanbul’un emlak yatırım potansiyeli en yüksek ilçesi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

İstanbul’un Mega Projeleri ve Gelişen İlçeleri

 

İstanbulun Mega Projeleri ve Gelişen İlçeleri

 

Geçtiğimiz yılda Türkiye’de satışı yapılan 1 milyon 77 bin konut içinde yüzde 17,5’lik paya sahip olan şehir İstanbul olmuştur.2019 yılında satışı yapılan bu konutların yüzde 43’ünün yeni konut projeleri içinde yer aldığı görülmüştür. Bu oranın bu kadar yüksek olmasında İstanbul’un hemen her yerinde yükselen markalı konut projelerinin büyük ölçüde etkisi olmuştur. Önceki yıllarda emlak yatırımları özellikle arazi stokunun diğer ilçelere göre daha fazla olduğu Başakşehir, Esenyurt ve Çekmeköy gibi ilçelerde yoğunlaşırken, daha sonra Kadıköy, Beyoğlu, Kağıthane, Kartal ve Maltepe gibi nispeten daha içeride yer alan ilçelere doğru artmıştır. 2020 yılında İstanbul’da satışta olan yeni konut projelerinin sayısı 2 bin adet seviyelerine ulaşmıştır. Bu yeni konut projeleri şehrin her iki yakasında da görülse de Avrupa yakasındaki emlak yatırım potansiyeli bir adım önde kendine yer bulmaktadır.

Yeni konut projelerinin sayılarının bu kadar artış göstermesi yabancı yatırımcılar için arzı artırırken beraberinde en doğru proje ve konut seçimini oldukça zorlaştırıyor. Emlak yatırımı yaparken şu anda ve önümüzdkei yıllarda yüksek getiri sağlanabilecek, potansiyeli yüksek konut projeleri bulmak için bazı temel kıstaslar ön planda tutulmaktadır.Bu kıstaslardan en önemlisi ise konut projesinin lokasyonu olarak öne çıkmaktadır.Konut projesinin hangi ilçede inşa edildiği, hastane, okul, AVM gibi günlük hayatı kolaylaştıran sosyal mekânlara yakınlığı, fiyatların ve gelecekteki değer artışının en temel belirleyicileri olarak görülmektedir.Bunun yanı sıra, konut projesinde yer alan dairelerin metrekare ölçüleri ile oda sayıları da dikkate alınması gereken diğer kriterler olarak sıralanabilir.

 

Bahçelievler ve Yatırım Potansiyeli

Günümüzde ise birçok gayrimenkul yatırım danışmanlığı firması tarafından İstanbul’un emlak yatırım potansiyeli en yüksek ilçesi Bahçelievler olarak görülmektedir. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Bahçelievler, alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu bir ilçe olarak göze çarpmaktadır. MetroPort AVM, StarCityOutlet, ve BahçePark AVM bunlardan bazılarıdır. Ayrıca, uluslararası düzeydeki markaların mağazaları da bu ilçede yer almaktadır. Bunun yanında eğitim düzeyi oldukça yüksek olan ilçede,  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Bahçelievler Kampüsü, İstanbul Kültür Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi gibi eğitim kurumları bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerine erişim yönünden de oldukça zengin olan Bahçelievler, Medical Park, İstanbul Göz Hastanesi,  Medicana Hastanesi,  İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Bahçelievler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi gibi kamu ve özel sağlık kurumlarını barındırmaktadır. Ulaşım açısından metro ve tramvay gibi raylı sistem ve metrobüs olanaklarına sahip olan ilçede, ayrıca birçok İETT ya da ÖHO ve Minibüs Hatları ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca ilçe, Çobançeşme Köprüsü (Mimar Sinan Köprüsü) ve Çoban Çeşmesi, Havuzlu Köşk (Siyavuş Paşa Kasrı) ve Çeşmesi gibi tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’da yer alan 782 mahalle arasında emlak değeri en çok artan mahalleler arasında ilk 5’te Bahçelievler’in 3 mahallesi bulunmaktadır. Bu oran ilçenin emlak yatırım potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bahçelievler’de inşa edilmiş yeni konut projeleri, İstanbul şehir merkezinin en yeşil projeleri olarak dikkat çekmektedir.Büyük havuzlar, özel tasarım peyzaj alanları, dinlenme bahçeleri gibi birbirinden farklı imkânlar sunan konut projelerinde yaşamak ya da kiralayarak yüksek getiri elde etmek isteyen yabancı yatırımcılar, alanında uzman ve güvenilir gayrimenkul yatırım firmalarına başvurarak bu hayallerini vakit kaybetmeden gerçekleştirebilirler.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu