Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Dil Okulları ve Yabancı Öğrenci Kabul Şartları

Kelimenin tam anlamıyla “doğu” ve “batı” arasındaki köprü konumunda bulunan Türkiye, sahip olduğu jeopolitik önemiyle beraber siyasi etkinliği ve ekonomik gelişimiyle her zaman dünya üzerinde önemli bir ülke olmuştur. Diğer yandan Türkiye, gelişmiş ve kaliteli eğitim alt yapısı sayesinde dünyanın birçok yerinden yabancı öğrencilerin eğitimlerini sürdürmek istedikleri bir ülke haline gelmiştir. Her yıl binlerce yeni yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapan Türkiye, yabancı öğrencilerin Türkiye’de eğitimlerini daha iyi bir şekilde sürdürebilmeleri ve ülkeye uyum sağlayabilmeleri için çok sayıda, son teknoloji ile desteklenen, çağdaş öğretim ortamı sunan ve Avrupa Dil Kriterleri doğrultusunda Türkçe dilini öğreten dil okullarına sahiptir. Türkiye’ye gelen yabancı öğrenciler bu dil okullarında Türkçeyi kusursuz bir şekilde öğrenme imkânını bulurlarken Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk kültürünü ve Türkiye coğrafyasını tanıma olanağı da sağlamaktadır.

 

COVID-19 salgınının yarattığı küresel kriz nedeniyle uluslararası hava yolu taşımacılığının bir süredir iptal edildiği ve seyahat koşullarının ne zaman normale döneceği konusunda çok fazla belirsizlik yaşanan şu günlerde, Türkiye’deki birçok dil kursu programlarını iptal edilmiş olsa da yakın bir zamanda bu sürecin atlatılmasıyla beraber yabancı öğrencilerin Türkiye’de dil eğitimine devam etmesi beklenmektedir. Diğer yandan pandemi sürecinde eğitime ara vermemek adına dil kursları tarafından birçok çevrimiçi dil öğrenme programı da uygulamaya konulmuştur.

 

Türkiye'de Dil Okulları

 

Türkiye hakkında daha fazla bilgi edinmek ve eğitimleri için Türkçe öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler ile birlikte çeşitli nedenlerle Türkiye’ye yerleşen yabancı uyruklu vatandaşların, Türkiye’de temel ihtiyaçlarını karşılamaya, iletişimlerini geliştirmeye yönelik Türkçe öğrenmeleri Türkiye’deki dil okulları sayesinde mümkün olmaktadır.  Türkçe, günümüzde dünyanın en yaygın dillerinden biri olmasa da, hem Türkiye’de bulunan hem de yakın ülkelerdeki yabancı öğrenciler için Türkçe öğrenmek beraberinde birçok fırsatı getirmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen dil öğrencileri, Türk halkının hem dilini hem de kültürel etkisini daha iyi anlama fırsatı yakalamak için Türkiye’deki dil okullarında eğitim görmeye her geçen gün daha fazla ilgi göstermektedir.

Türkiye’de Dil Okulları

Yabancı öğrenciler tarafından genellikle tercih edilen, Türkçe öğrenmenin en yaygın yolu bir özel dil kursuna kayıt olarak diğer dillerde olduğu gibi Ortak Avrupa Dil Programı çerçevesinde A1 başlangıç seviyesi, A1-A2-B1-B2-C1-C2 olmak üzere toplam 6 kuru tamamlamaktır. Bunun yanında bazı üniversiteler de dil kursları açmaktadır.

 

Üniversiteye Bağlı Dil Kursları

Üniversiteye Bağlı Dil Kursları

Türkiye’deki büyük üniversitelerin çoğu, yurtdışından gelen öğrenciler için eğitimlerinin bir parçası olarak dil eğitimini de sunmaktadır. Her ne kadar Türkiye’de yabancı dil ile eğitim programları bulunsa da diğer birçok programda Türkçe dersler okutulmaktadır. Bu nedenle yabancı öğrencilerin dil kurslarından veya özel dil okullarından yararlanarak Türkçe öğrenmeleri gerekmektedir. Dil kursları, diğer akademik alanlarda veya sosyal yaşantılarında yabancı öğrencilere destek sağlamaktadır.

Özel Dil Okulları

Özel bir dil okulunda kurs almak sadece Türkçe öğrenimine odaklanmaya izin vermektedir. Maliyetler genel olarak üniversiteye bağlı kurslardaki öğrenimden daha makul seviyelerdedir. Türkiye’de yaşayan veya sadece bir süre kalacak olan ancak Türkiye’deki dil eğitimi sunan herhangi bir lisans veya yüksek lisans programına kayıtlı olmayan öğrenciler için özel dil okulları harika bir seçenek olarak göze çarpmaktadır.

 

Türkiye'de Dil Okulları ve Yabancı Öğrenci Kabul Şartları

 

Türkiye’deki Dil Okullarında Eğitim Sistemi ve Yabancı Öğrenci Kabul Şartları

Dil okullarında Avrupa Dil Kriterleri ölçütlerine göre tanımlanan A1-A2 (Temel Seviye), B1-B2(Orta Seviye), C1-C2 (İleri Seviye) düzeylerinden oluşan 6 basamakta dil öğretimi gerçekleştirilmektedir. Hangi kura kayıt olunması gerektiği dil okulu tarafından yapılacak olan ücretsiz seviye tespit sınavıyla belirlenmektedir. Alanlarında uzman, Türk öğretmenler tarafından gerçekleştirilen derslerde devam zorunluluğu olmakla birlikte, kur sonunda yapılacak olan anlama ve anlatım becerilerini tespit etmek üzere okuma, dinleme, konuşma ve yazma sınavları yapılmaktadır. Kur sonu sınavında başarılı olan öğrenciler bir üst kura geçme hakkı kazanmaktadır.

Dil okullarına kayıt olmak isteyen yabancı öğrenciler için kabul şartları oldukça esnektir. Tek şart ise Türkiye’de kurs süresince geçecek zaman için geçerli bir vizeye ihtiyacın olmasıdır. Bir üniversite kursuna kaydolan öğrenciler için öğrenci vizesi almak mümkündür. Ancak bağımsız olarak seyahat eden ve Türkçe öğrenmek isteyenlerin diğer vize seçeneklerini de değerlendirmeleri gerekmektedir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba
  Ben Zhvan hassan İraqiliyim ve Bilgisayar bilimleri enstitüsünden mezun oldum. Lütfen sorumu cevap verin çok memnun olurum.
  Hangi bölümde eğitimime devam edebilirim??
  Ben İngilizce dili eğitimi devam edebilir miyim?
  Çok teşekkür ederim

 2. Ben türkiyeye gelip türkçemi tamamlamak istiyorum iran vatandaşıyım yalnız covid19dan dolayı türkiyeye giriş yapamiyorum her hangi bir dil okuluna kayıt olmam lazım ki türkiyeye giriş izni alabilim sizden ricam istanbulda bir dil okulunun intersitesini açık adresı bana bilgilerile birkte gönderın okulun tel no da olabilir benim irtibat numaram00989368251465

  1. Merhaba, Google a İstanbul da yabancılar için dil okulları diye arama yaparsanız bütün firmaların iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu