Türkiye'de Eğitim

Türkiye’nin En İyi Öğrenci Şehirleri Hangileridir ?

Türkiye’de yaşayan bir öğrenci olarak – özellikle büyük şehirlerden birindeyseniz – kesinlikle keşfedilecek çok yerler ve yapılacak çok şeyler bulacaksınız. Müzik severler, halk müziğinden Tekno müziğe, klasikten popa, Rock’danJazz’a kadar pek çok çeşitlilik bulabilirler. Kentler hareketli mekânlarla doludur ve Türkiye her yıl birçok uluslararası müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu arada, film hayranları ülkenin büyüyen yerli film endüstrisini takip edebilirler. Sinemaya gitmek ise Türkiye’de popüler bir etkinliktir ve Hollywood gişe rekorları kıran en yeni gösterimler geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

İstanbul

 

İstanbul

 

İstanbul, binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihe sahipTürkiye’nin en büyük şehridir.Uluslararası öneme sahip bir şehir olarak gelişimini sürdürmektedir. 14 milyondan fazla nüfusu olan İstanbul, 2018’de yaklaşık 40 milyon turisti ağırladı ve Avrupa Kültür Başkenti seçilerek dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi. Şehrin kültürel mirası turistler için büyük bir cazibe merkezi olmakla birlikte, eğlence merkezleri, barlar ve Türk meyhaneleri de oldukça ilgi çekmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi, EECA sıralamasında 10. Sırada yer alan İstanbul’un en yüksek dereceli üniversitesidir. Değerlendirmede Koç Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi 12. ve 14., Sabancı Üniversitesi ise 18. sırada yer almıştır.

Ankara

 

Ankara

 

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. Yoğun bir ticaret ve politika merkezi olmakla beraber, geniş bir öğrenci nüfusuna ve aynı zamanda önemli bir uluslararası diplomat topluluğuna sahiptir. En popüler ziyaretçi mekânları arasında Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtmezarı Anıtkabir sayılabilir. Ankara ayrıca kuş gözlemciliği için popüler bir destinasyondur.

Ankara’daki en yüksek dereceli iki üniversite, EECA sıralamasında sırasıyla 8. ve 14. sıralarda yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bilkent Üniversitesi’dir. Ankara’daki bir diğer yüksek dereceli üniversite, EECA sıralamasında 33. olan Hacettepe Üniversitesi’dir. Ankara’daki diğer üniversiteler arasında 63. sırada Ankara Üniversitesi, 90. sırada Gazi Üniversitesi ve 145. sırada TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bulunmaktadır.

İzmir

İzmir

 

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, Ege Denizi’ne bakan resmedilmeye değer konumu ile “Ege’nin İncisi” olarak bilinmektedir.Kemeraltı pazarı, plajları ve kentin ev sahipliği yaptığı birçok etkinlik ve sergi burada sıkılmanızın mümkün olmadığı anlamına geliyor. Yaklaşık 4 bin yıllık geniş ve çok kültürlü bir geçmişe sahip olan İzmir’de, EECA sıralamasına göre, Ege Üniversitesi 89. sırada, Dokuz Eylül Üniversitesi 113. sırada ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 124. sırada yer almaktadır. Ayrıca, 2001 yılında kurulan Yaşar Üniversitesi, 2007’de kurulan İzmir Üniversitesi ve 2010 yılında kurulan Katip Çelebi Üniversitesi ile Şifa Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Adana

 

Adana

 

Diğer bir öğrenci şehri ise Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olan ve Çukurova Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Adana’dır. Çukurova Üniversitesi EECA sıralamasında 171. sırada yer almaktadır. Sıralama başka bir yana, üniversitenin Türkiye’nin güneyinde yer alan konumu onu oldukça çekici kılmaktadır. Seyhan Barajı Rezervuar Gölü’nün doğu kıyısında, çam ağaçları arasında yer alan yemek salonları bulunmaktadır. Adana, tarihi M.Ö. 6 bin yılına dayanan çok eski bir şehirdir, dolayısıyla burada tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda kültür mevcuttur.

Türkiye’deki Diğer En İyi Öğrenci Şehirleri

Türkiye’deki diğer en iyi üniversiteler arasında, Türkiye’nin daha ekonomik büyük şehirlerinden biri olan Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi yer almaktadır. Burada, dersler Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak verilmektedir. Bir diğeri ise, öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan ve değişim öğrencileri için Erasmus Programının bir parçası olan Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi’dir.

Son olarak, Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi, Mevlana Değişim Programı, Bologna Süreci ve Uluslararası Teknik Deneyim Öğrenci Değişimi Derneği gibi programlar aracılığıyla uluslararası öğrenci katılımını aktif olarak teşvik etmektedir.

Ayrıca popüler öğrenci şehirleri denildiğinde akla ilk gelen şehirlerin arasına Eskişehir, Konya ve Trabzon’u da dahil edebiliriz. Bu şehirlerde ciddi bir öğrenci nüfusu mevcuttur.

Bu şehirlerin çoğunda, yerel halkın önemli bir kısmı İngilizce konuşabiliyor ve bu sayede uluslararası öğrencilerin zamanla Türkçeyi akıcı olmasa dahi konuşabilmelerini kolaylaştırıyor. Sonuç olarak, Türkiye’de üniversite okumak ve yaşamak diğerlerinden farklı bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Üniversite yıllarınızı geçirmek için bu gerçekten “Avrasyalı” olan coğrafyayı seçtiğinizde bu farklı deneyimi keşfedeceksiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu