Türkiye'de Sağlık

Türkiye’nin Sağlık Alanında En Başarılı Branşları

Anadolu toprakları yüzyıllardan beri tıp alanında önemli gelişmelere ev sahipliği yapmıştır.. Örneğin dünyadaki ilk tıp fakültesi 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı  I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından Kayseri’de yaptırılan ve o dönemin şartlarına göre oldukça başarılı tedavi yöntemleri uygulanan Gevher Nesibe Medresesi’dir.

Tabii ki 13. yüzyıldan günümüze kadar Türkiye’de sağlık alanında birçok gelişme kaydedildi. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmetleri sunuluyor.

Örneğin yapısal gelişmelere şunları sayabiliriz:

  • Özel hastanelerin acil servisleri herkese ücretsiz hale geldi.
  • Hastalar telefon veya internet aracılığıyla diledikleri doktordan randevu alabilirler.
  • Karayolu kullanan ambulansların yanı sıra  deniz, hava ve motorize ambulanslar da eklendi.
  • Aile hekimliği uygulamasıyla her aileye birer hekim tahsis edildi.
  • Hekimlerin hem devlet hastanesinde çalışıp hem de özel muayene sahibi olması yasaklandı. Böylece “bıçak parası” adı altında suistimallerin önüne geçildi.

Bu gelişmelerin yanında tıp alanında Türk hekimlerinin başarılarını anmak gerekir.  Özellikle estetik cerrahi, göz hastalıklar, kalp ve damar cerrahisi, diş hekimliği, beyin ve sinir cerrahisi alanlarında dünya çapında tanınmış başarılı hekimler ve kaliteli hastaneler bulunması nedeniyle Türkiye’de sağlık turizmi oldukça canlıdır. Ayrıca yabancılar için konaklama, seyahat masrafları ve ameliyat ücretlerini kapsayan cazip paketler de yine Türkiye’nin çok tercih edilmesinde etkili bir faktördür.

 

Türkiye'nin Sağlık Alanında En Başarılı Branşları

 

Şimdi Türkiye’nin sağlık alanında başarılı olduğu bazı alanlara bakalım:

Dünyanın Saç Ekim Merkezi İstanbul!

Saç ekimi, estetik cerrahinin ve dermatolojinin en önemli kollarından biridir. Türkiye özellikle saç ekimi alanında dünyanın merkezi konumundadır. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Antalya gibi şehirlere yurt dışından pek çok insan saç ektirmek için rağbet göstermektedir. Bu durumun altında Türk hekimlerin saç ekiminde tecrübeli olması ve saç ekiminin Türkiye’de diğer ülkelere kıyasla çok daha ekonomik olarak yapılması vardır.

Türkiye Göz Ameliyatında Birinci

Türkiye her yıl ortalama 40 bin göz ameliyatıyla göz hastalıkları alanında dünyanın bir numaralı ülkesi konumundadır.

Göz ameliyatlarında hekimin tecrübesinin çok önemli olması nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren başarılı hekimler, yabancı hastaların da Türkiye’ye ilgi gösterilmesinde büyük rol oynuyor. Üstelik göz ameliyatlarında oldukça ekonomik hizmet verildiğini de belirtmek gerek. Yüksek teknoloji, başarılı hekimler ve düşük maliyet nedeniyle göz alanında Türkiye göz hastalıkları tedavisi ve ameliyatlarında dünyada lider konumda.

Türkiye Kalp ve Damar Cerrahisinde Dünya Üçüncüsü

Türkiye’de çok kaliteli kalp ve damar cerrahları bulunmaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının tedavisi bakımından Türkiye, ABD ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada gelmektedir. Fransa, İngiltere, Rusya gibi ülkelerden pek çok insan tedavi olmak için Türkiye’deki sağlık kuruluşlarını tercih ediyor. Bununla birlikte kalp ve damar cerrahisi alanında çalışan doktorlar da kendilerini geliştirmek için Türkiye’deki üniversite hastanelerinde çalışmalar yapıyor.

Ayrıca Hacettepe, İstanbul, Ankara, Ege, Gazi Üniversitelerinin Tıp Fakülteleri University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan sıralamalarda düzenli olarak dünya genelindeki en iyi 1000 tıp fakültesi arasına girmektedir.

Türkiye Estetik Cerrahide Avrupa’nın Önünde

Estetik cerrahi alanında da Türkiye’de birçok Avrupa ülkesinden daha ileri düzeydedir. Öyle ki önceki yıllarda Türkiye’de  insanlar estetik operasyonlar için yurt dışına giderlerdi. Fakat son yıllarda gerek başarılı hekimlerin yetişmesi gerek hastanelerdeki teknolojilerin gelişmesi nedeniyle İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa, İsveç ve Azerbaycan gibi farklı ülkelerden pek çok insan, estetik operasyon olmak için Türkiye’yi tercih ediyor.

İnsanların en fazla ilgi gösterdikleri ameliyat türleri arasında ise yüz germe, karın germe, burun ve cilt gençleştirme, meme büyütme ya da küçültme, kırışıklık ve sarkma düzeltme ve saç ekimi yer alıyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu