Türkiye'de Yatırım

Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye ve Bu Ülkede İş Yapmanın Katkıları

Türkiye’deki iş dünyasının merkezindeki birçok yabancı yönetici bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin başında olan bu insanlar, milyonlarca dolara yön veriyor ve onbinlerce kişiye istihdam sağlıyor.

Türkiye’de otomotivden petrole, sigortadan finansa kadar pek çok alanda faaliyet gösteren yabancı yatırımcılar, bulundukları sektörün en önemli şirketlerini yönetiyorlar. Özellikle çok uluslu şirketlerin Türkiye’deki operasyonlarını yöneten bu insanlar, Türkiye’nin onlara çok şey kattığını, Türk iş dünyasının pek çok fırsat sunduğunu belirtiyorlar.

Biz de bu yazıda Türkiye’de faaliyet gösteren başarı yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgili görüşlerine yer vereceğiz.

 

Colman Deegan | Vodafone

 

Colman Deegan, Vodafone Türkiye CEO’su

 “Türkiye’ye 10 yılda 20 milyar TL yatırım yaptık. Türkiye pazarına bağlıyız. Türkiye çok heyacan verici bir pazar. Çok genç bir nüfusa sahip, büyüme fırsatları vadediyor. Türkiye’yi uzun vadeli pazar olarak görüyoruz. Kendimi her geçen gün daha Türk hissettiğimi söylemeliyim.”

 

Felix Alleman | Nestle

 

Felix Allemann, Türkiye CEO’su, Nestle

“Türkiye Nestle için çok önemli bir ülke. Türkiye ekonomisi ve büyüme potansiyeline sonuna kadar inanıyoruz. Nestle, İsviçre’deki kuruluşundan sadece 8 yıl sonra Türkiye pazarına girdi ve bugün Bursa Karacabey ile Kestel’deki iki fabrikamızda doğrudan 3 bin 800, dolaylı olarak da 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyoruz.”

 

Ojetti Andrea | Ariston

 

Ojetti Andrea, Ariston Türkiye Genel Müdürü

“Türkiye, oldukça büyük ve dinamik bir pazar. Bir şirket Türkiye’de ilerlemek istiyorsa, buraya iyi bir müdür göndermek zorunda. Bu yüzden, Indesit Company Türkiye’ye genel müdür olarak atandığımda öncelikle büyük gurur duydum. Aynı zamanda bu mevkiin beraberinde getirdiği sorumlulukların da farkındaydım. İnsanların aklında Türkiye’de başarılı oldukları için daha iyi mevkilere getirilen müdürler kalıyor ama doğrusu burada başarısızlığa uğrayanlar da var.

Böylesine dinamik bir ülkede müdür olarak görev yapmak her zaman artı bir değer kazandırır ve kesinlikle sizi kariyer anlamında daha ilerilere götüren kapılar açar. Böyle zorlu bir atmosferde başarılı olmak insanı profesyonel anlamda memnun ve tatmin eder.”

 

Hiroshi Kato | Toyota

 

Hiroshi Kato, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü

“Toyota’nın Türkiye’deki toplam yatırımı 1.7 milyar euro değerine ulaştı. Yeni seri üretim kapsamında bin kişiyi yeni istihdam sağlayacağız. Türkiye, Toyota’nın Avrupa satışları açısından önemli bir pazar. Hedeflerimizde de planlarımızda hiçbir değişiklik yok.”

 

Thomas Kolbinger | Siemens

 

Thomas Kolbinger, CFO, Siemens Türkiye

“Türkiye büyük bir kalkınma potansiyeline sahip. Siemens ise bu potansiyeli gerçeğe çevirecek teknik araçlara ve know-how’a sahip. Modern Türkiye, Avrupa’da en hızlı büyüyen ekonomilerden birisi. Açık ve küresel dünyaya entegre olmuş bir piyasaya sahip olan Türkiye, bugün Avrupa ve Ortadoğu arasında bölgesel bir ticaret merkezi konumunda. Türkiye, sürdürülebilir bir geleceğe odaklanmış durumda. Bu vizyon altyapı yatırımlarına odaklanmayı ve bunlarla ilgili yasaları desteklemeyi gerektiriyor.”

 

Fulvio Villa | GEFCO

 

Fulvio Villa, Genel Müdür, Gefco Türkiye

“Türkiye son on yılda büyük değişimler geçirdi. Bugün sahip olduğu çok sayıda gücün faydalarını görecek bir konuma geldi. Ortadoğu, Türki cumhuriyetler ve Avrupa’nın kesişme noktasında olması bunlardan birisi. Eğitimli yöneticileri, çalışkan toplumu ve genç nüfusunu, küresel boyutta rekabet etme gücü ve ekonomik büyümesi ile birleştiren Türkiye, yabancı yatırımcılar için en çekici ülkelerden biri oldu. Önceliklerimizin başında çevreci lojistik geliyor. Anadolu’da altyapı hala oldukça zayıf. Daha ileri gidebilmek açısından, limanların, havayollarının ve demiryollarının geliştirilmesi gerekiyor.”

 

Laurent Pernet | Peugeout

 

Laurent Pernet, Peugeot Otomotiv Pazarlama Genel Müdürü

 “Türkiye’nin yüksek potansiyele sahip ekonomisi konusunda görüşümüz değişmemiştir. Peugeot olarak Türkiye’de daha da büyümek istiyoruz. Planlarımızda herhangi bir değişiklik yapmadık. Türkiye’de daha da güçlü bir şekilde yer almak üzere planlarımızda bir değişiklik olmadan çalışacağız.”

 

Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/iste-basarili-olan-yabanci-yatirimci-gozunden-turkiye/10425

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/baska-turkiye-yok/haber-537877

http://www.patronlardunyasi.com/haber/Turkiye-de-en-buyuk-ciroyu-yoneten-CEO-lar/78121

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu