Türkiye'de Yatırım

Yabancılar Türkiye’de Nasıl İhracat Yapabilir ?

Bildiğiniz gibi Türkiye’de yabancıların şirket kurması ve işletmesi son dönemde yapılan düzenlemeler ile oldukça kolay hale getirildi. Buna göre, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen bir yabancı tıpkı bir Türk vatandaşı gibi şirket kuruluşu yaparak serbest pazar koşullarının hakim olduğu Türkiye pazarına giriş yapabilir. Peki ya Türkiye’den ihracat ve e-ihracat yapmak isteyen yabancılar ne yapmalı ?

İlk olarak yabancılar için Türkiye’de şirket kurulumu konseptinden kısaca bahsedelim. Geçmişe oranla son dönemde yabancı yatırımcıların önündeki engeller kaldırılmış, bürokrasi gözle görülür şekilde azaltılmıştır. Bu nedenle son dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi artmaktadır. Gerek genç ve dinamik nüfusuyla, gerekse önemli yatırım teşvikleriyle Türkiye pek çok yatırımcı için oldukça önemli bir pazar haline gelmiştir. Aynı şekilde Türkiye’de üretim yapmak ve hizmet sağlamak isteyen işletmelerin bu sağladıkları ürün ve hizmetleri yurt dışına ihraç edebilmeleri için de gereken şartlar sağlanmıştır. Türkiye’de şirket kurulumu için gereken prosedürleri tamamlayarak faaliyete başlayan işletmeler öncelikli olarak Ekonomi Bakanlığı’nın Yatırım Teşvik Programı’na başvuru yaparak çeşitli teşviklerden faydalanmayı talep edebilir.

Yatırım Teşvik Programı

Öncelikle yatırım teşvik paketlerinden faydalanmak için resmi bir başvuruda bulunmak gerekir. Ekonomi Bakanlığı yatırım yapılacak projenin bulunduğu bölge, bulunduğu sektör ,projenin kapasitesi ve bütçesi, üretim kapasitesi ve milli istihdama katkısı gibi çeşitli kriterlere göre bu projeleri değerlendirmektedir. Değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan projelere çeşitli yatırım teşvikleri sağlanmaktadır.

 • KDV istisnası
 • Gümrük vergisi muafiyeti
 • Vergi indirimi (Gelir ve kurumlar vergisinde)
 • Sigorta prim desteği
 • Stopaj indirimi
 • Faiz oranı desteği
 • Arazi tahsisi
 • KDV iadesi
 • Ar-ge teşviği

Yabancılar için ihracat ve e-ihracat

Yabancılar tıpkı Türkiye’de iç pazarda yaptıkları ticari faaliyetlerde olduğu gibi, yurt dışına yapacakları ihracat ve e-ihracat işlemleriyle alakalı olarak benzer kurallara tabidir. Yabancı yatırımcılar Türkiye’de ürettikleri mal ve hizmetleri gümrük vergisi de dahil olmak üzere tüm vergilerini ödedikleri takdirde yurt dışına ihraç edebilmektedir. Örneğin son dönemde popüler olan ve devlet tarafından sürekli olarak teşvik edilen e-ihracat için uygulanan mikro ihracat desteğinden faydalanabilen yabancılar, KDV iadesi de dahil olmak üzere pek çok teşvikten yararlanabilmektedir. E-ihracat pazarına giriş yapmak isteyen işletmelere özel Alibaba Gold Supplier üyeliği Ekonomi Bakanlığı ve Vakıfbank-Halkbank ortaklığı tarafından sağlanırken 7500 Euro’ya kadar yurtdışı ürün satışlarında anlaşmalı kargolar ile ETGB düzenlenmesi halinde KDV iadesi de alınabilmektedir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba iyigünler

  Hollanda Fail durumda olan şirketimizin perde üretimi yapan bölümünü özel makinaları ile Türkiye ye taşıyıp Üretim yatırımı yapmak istiyoruz Turkiyede antalya bölgesinde kurulu limitet şirketimiz fiziki binası dâhilinde hazir olarak beklemektedir.
  1 -tesvikler nelerdir?
  2- Is makinalarını Türkiye ye göndermek istiyoruz.
  3- ithal edilen kumaşlar işlenip tekrar ihraç edilmesi
  Bu konularda acil danışmanlık ihtiyacımız var bize nasıl yardımcı olabilrsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu