Türkiye'de Yaşam

Yabancılar için Türkiye’de Resmi Nikah Kavramı Nedir? Uluslararası Geçerliliği Var Mıdır?

Hatırlatmak gerekirse, Türkiye’ye yasal olarak giriş yapmış, ikamet izni bulunan veya uluslararası koruma sahibi veya uluslararası koruma başvuru sahibi yabancılar Türkiye’de yasal olarak evlilik yapabilirler. Evlilik ve resmi nikah işlemleri, başta Türk Medeni Kanunu olmak üzere ilgili mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de resmi nikah kavramı, kendilerine kanunlar uyarınca evlendirme memurluğu yetkisi verilen kişiler/makamlar tarafından kanunlara uygun bir biçimde kıyılan nikah olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de yabancıların yaptığı dini ya da geleneksel örf ve adetlere uygun  nikahlar, resmi nikah olarak herhangi bir geçerliliğe sahip değildir. Türkiye’de gerçekleşen resmi nikahlar, ayrıca uluslararası olarak geçerliliğe sahiptir.

Türkiye’de evlenme yaşı yasal olarak 18 olup, yabancılar için de bu kural aynen geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra, kişilerin ayırt etme gücüne sahip olmaları ve kısıtlı olmamaları gerekmektedir. Ancak 17 yaşını dolduran yabancılar ailesinin ya da yasal vasisinin rızasıyla evlenebilirken, on altı yaşını doldurmuş yabancılar ancak olağanüstü durumlarda ve bir hâkimin kararıyla evlenebilmektedir. Tüm detayları yabancıların Türkiye’de evlenmesi hakkında hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer, Türkiye’de resmi nikah kavramı hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu