Türkiye'de Sağlık

Yabancılar Türkiye’de Covid Aşısı Olabilir mi?

Bütün dünyayı yaklaşık son 1.5 yıldır etkisi altına alan küresel Covid-19 salgını son 6 ayda farklı firmaların geliştirdikleri aşılar ve tedaviler ile belirli coğrafyalarda kontrol altına alınmaya başlamıştır. Türkiye’de gerek hızlı aşılama çalışmaları, gerekse tam kapanma önlemleri sayesinde salgının hızı yaz dönemiyle beraber belirli bir seviyenin altında tutulmaktadır. Salgın döneminde Türkiye’de ikamet eden veya çalışan yabancıların da aşılama programına alınmasıyla beraber, tıpki Türk vatandaşları gibi sırası gelen kişiler aşılarını ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında yaptırabiliyorlar. Bu yazımızda Türkiye’de uygulanmakta olan aşı programından ve yabancıların Covid-19 aşısı için nasıl randevu alabileceklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Hangi Yabancılar Türkiye’de Covid-19 Aşısı Olabilir?

Tıpki Türk vatandaşları için uygulanmakta olan aşı stratejisi gibi yabancılar için de belirli kriterler takip edilerek aşılama yapılmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de bir aşı programına dahil olmak için ülkede yerleşik olmanız gerekiyor. Geçerli bir çalışma/ikamet izni bulunan ve yabancı kimlik numarası sahibi yabancılar MHRS randevu sistemi vasıtasıyla en yakın sağlık kuruluşlarından aşı randevusu alabilirler. Buradaki bağlantıyı kullanarak veya 182’yi arayarak MHRS sistemi üzerinden aşı randevusu alabiliyorsunuz. Türkiye’de yapılan aşılama stratejisi programına göre ilk olarak sağlık çalışanları ve yaşlı, engelli ve koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ile çalışanlar aşılandılar. Daha sonra 65 yaş üzeri ve bazı devlet kurumlarında çalışanlar sıra ile aşılarını oldular. Mart 2021 itibariyle de Türkiye’de yerleşik olarak yaşamakta olan yabancıların aşı programına dahil edilmesiyle beraber, yabancılar da resmen aşılanmaya başlamış oldular. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde 18 yaşın üzerinde olan ve Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan tüm yabancıların da aşılarının tamamlanmaları bekleniyor.

Türkiye’de Aşılamada Güncel Durum ve Uygulanan Aşılar

Türkiye’de ilk olarak aşılama süreçleri Sinovac markalı Çin menşeili aşı ile uygulanmaya başlandı. Daha sonra Biontech ve Sputnik  aşıları ile anlaşmalar sağlanmasıyla beraber 100 milyon dozun üzerinde aşı siparişi verilmiş oldu. Güncel programda bir değişiklik yaşanmaz ise Eylül ayı sonuna kadar 18 yaş üstü Türk vatandaşları ve yabancıların büyük oranda aşılanmaları hedefleniyor. Aşılama sırası gelen Türkiye’de yerleşik yabancıların da önemli bir kısmı ilk ve ikinci doz aşılarını olmuş durumda. Halihazırda tıpki Türk vatandaşları gibi Covid-19 aşılamaları ve tedavi süreçleri Türkiye’de tamamen ücretsiz olarak sağlanıyor. Sıranız geldiğinde hem MHRS, hem de E-Nabız üzerinden yabancı kimlik numaranız ile aşılama randevunuzu alabilir, ücretsiz olarak aşınızı yaptırabilirsiniz. Ayrıca, mevcut bulunan aşılar arasından seçim yapabildiğinizi de hatırlatalım.

Türkiye’de yabancıların Covid-19 aşıları hakkında sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

158 Yorum

 1. Yabancı ülke vatandaşı ikamet izni veya çalışma izni yok,Türkiye’de covid aşısı olabilir mi

  1. Merhaba, geçtiğimiz haftalarda sadece pasaport numarası ile yabancılar aşı olabilmekteydi fakat bu başvuru kapatıldı. Şu an için geçici TC numarası olmayan yabancılar aşı olamamaktadırlar.

  1. Merhaba, geçici olarak verilen TC numaranız varsa onun üzerinden randevu alarak aşınızı olabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

    1. Merhaba, bir süre önce oturma izni olmayan yabancılar aşı olamıyordu, şimdi ise oturma izni olmayan yabancılarda aşı olabilmektedirler.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. irlandadan kız arkadaşım gelecek 1 biontech aşısını oldu irlandada ve 2. si ni burada olmak istiyor 17 ağustosta türkiyeye gelecek burada özel hastahanede olabilir mi ? yada 2. aşıyı olmazsa irlandaya döndüğünde karantinaya alırlar mı ? teşekkürler

  1. Merhaba, oturma izni olmayan yabancılar aşı yapılmamaktadır, özel hastaneler de ücretli aşı yapamazlar, sadece randevulu kayıtlı kişilere aşı yapılmaktadır. Şu an tüm dünyada karantina uygulandığı için büyük ihtimal yabancı kendi ülkesinde karantinaya girecektir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu