Türkiye'de Sağlık

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Aşı Kartı Alabilir?

Bildiğiniz üzere, Covid-19 ile mücadele programı kapsamında, hem Türk vatandaşları hem de Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancılar aşılanma hakkına sahip olmaktadır. 6 Eylül 2021 tarihinde uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre bazı faaliyetler için çift doz aşılanma veya son 48 saatte uygulanmış negatif PCR testi zorunluluğu getirilmişti. Buna göre, şehirlerarası yolculuk yapacak kişiler, konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılacakların mutlaka aşılı olması veya negatif PCR testi ibraz etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra, kişilerin aşılanma durumları çeşitli uygulamalar ile belgelendirilmekte olup, tıpki Türk vatandaşları gibi yabancıların da aşı kartları bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de yabancılar için aşı kartının nasıl oluşturulacağından kısaca bahsedeceğiz.

Yabancılar Nasıl Aşı Kartı Oluşturabilir?

Temel olarak aşı kartı oluşturmak için iki farklı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki Hayat Eve Sığar uygulamasıdır. Yabancıların 99 ile başlayan kimlik numaraları ile giriş yapabildikleri Hayat Eve Sığar uygulamasınnda ana ekranda bulunan “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğinizi edinebilirsiniz. Eğer yabancılar, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını talep ediyorlarsa Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneği işaretleyerek pasaport numaralarını da sisteme girebiliyorlar. Bunun yanı sıra E-Nabız web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden de aşı kartı oluşturma imkanınız bulunuyor. E-Nabız’a giriş yapıldıktan sonra ana ekranın üst kısmında yer alan COVID-19 seçeneğini seçebilir ve sonrasında COVID-19 aşı kartı butonuna tıklanarak aşı kartı oluşturabilirsiniz. Kişinin en az iki doz aşısını tamamlamasıyla beraber aşı kartı oluşturabileceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Ayrıca aşı kartında bulunan AQ kod yardımıyla bu kartın doğruluğu da kontrol edilebilmektedir.

Yabancılar için aşı kartı oluşturulması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhabalar, yabanci uyruklu turist amacli Turkiyeye gelmis ve asi olanlar icin asi karti nasil olusturulur. Bu konuda yardimci olabilir misiniz?

 2. İlk sorum Yabancı bir kişi e nabıza nasıl üye olabilir. E nabız da yabancı girişi yok ki
  2. Sorum hayat eve sığar uygulamasında yabancılar için
  Aşı karti bölümünü bırak aşı ile ilgili bölüm bile yok kaldı ki pasaporta işlensin

  1. Merhaba, e-nabız uygulaması veya web sitesine e-devlet ile yabancılar giriş yapabilirler. Bunun için e-devlet şifresine sahip olmalıdır. E-devlet şifresi PTT şubelerinden temin edilebilir. Bu yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz : https://atakurumsal.com/yabancilar-icin-turkiyede-e-devlet-nedir-nasil-kullanilir/

   Hayat Eve Sığar uygulamasının güncel olduğundan emin olmalısınız. Ayarlar kısmından pasaport numarası tanımlanarak aşı kartı pasaporta işli şekilde temin edilebilir.

  2. Abim ülkeden çıkamayorum. Aşıya dair ne kart ne dosya ne kanıt alamıyorum. Napıyım abi bi bilgin varmı? Bana yardım et.

   1. Merhaba, kaçak durumunda olan yabancılar için aşı vurulmaya başlanıncaya kadar maalesef ki yapıalcak bir şey bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu